sobota, 4 maja 2013

Zima która już odeszła... I zapewne szybko nie wróci!!!

Wychodząc na dwór zazwyczaj wita nas już piękne słoneczko, dzień jest długi, nic jak tylko korzystać!!

Spacer, rower- wszystko to na co czekaliśmy jeszcze miesiąc- dwa temu jest teraz w naszym zasięgu. Korzystajmy.

Taka temperatura już nam na szczęście na razie nie grozi!! ;D

Cieszmy się tą wiosną, szczególnie przypominając sobie, co prawda piękne, jednak zimne widoki tego typu:








Zima jest piękna tak jak każda pora roku, ale teraz mówimy jej bye, bye!!

WIOSNO ZOSTAŃ I TRWAJ!! ;D

Tyle na dzisiaj. Dobranoc ;P

poniedziałek, 11 marca 2013

Tczew

Na pierwszy rzut idzie Tczew.

Miasto, a dokładniej miasteczko przez które przejeżdżałam niejednokrotnie, jednak nigdy nie miałam okazji go odwiedzić, aż do listopada ubiegłego roku.

Co prawda i wtedy nie miałam zbyt wiele czasu, aby zobaczyć jego wszystkie zakątki, jednak co nie co widziałam...

No dobrze, ale może zacznijmy od kilku podstawowych informacji.

TCZEW- kaszb. Dërszewò, łac. Trsovia. Miasto w województwie pomorskim. Siedziba powiatu Tczewskiego. Położone nad Wisłą, w regionie Kociewie. Jedno z najstarszych miast na Pomorzu; jego historia sięga 1198 roku.

Węzeł komunikacyjny Polski Północnej, gdzie krzyżują się szlaki Śląsk-Bałtyk i Berlin-Kaliningrad, droga krajowa nr.91 (Gdańsk-Toruń) oraz 22 (Kostrzyn nad Odrą-Grzechotki), droga wojewódzka nr. 224 (Tczew- Wejherowo), a w pobliżu autostrada A1 z węzłem Stanisławie.

A teraz mała "metryczka":

Województwo: Pomorskie
Powiat i gmina: Tczew
Prawa miejskie: od 1260 roku 
Powierzchnia: 22,26 km2 
Wysokość: 29m n.p.m.
Liczba ludności: 59 354
Gęstość zaludnienia: 2719 osób/km2
Kod pocztowy: 83-110
Tablice rejestracyjne: GTC

Główne atrakcje turystyczne:

  • Muzeum Wisły- Mieści się w budynku przedwojennej Fabryki Maszyn Rolniczych „Arkona”, w której w czasie okupacji znajdował się hitlerowski obóz przesiedleńczy dla ludności polskiej. Działa od 13 kwietnia 1984 roku. Jest to jedyna taka placówka w Polsce, a 4 na świecie

  • Farny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego- najstarszy zabytek w mieście. Kościół pochodzi z XIII w., zbudowany został w stylu nadwiślańskiego gotyku (z inicjatywy księcia Sambora II), a jego wystrój wewnętrzny pochodzi z okresu baroku. Olbrzymia murowana wieża jest najstarszą częścią kościoła, a jej szczyt – dawniej drewniany – został odbudowany po pożarze w 1982 roku.  Jedna z najbardziej charakterystycznych tczewskich budowli. W wieży znajdują się cztery dzwony: "Odkupiciel człowieka", "Maryja", "Jan Paweł II", "Wacław"

  • Wiatrak typu holenderskiego- zbudowany został w 1806 roku; drewniany, podmurowany, posiada rzadko spotykane pięcioramienne skrzydło i obrotową głowicę. Został zrekonstruowany w 1950 roku. Od 1983 roku wiatrak jest własnością prywatną. 

  • Miejska wieża ciśnień-  zbudowana w 1905 roku. 40 - metrowa wieża, dawniej, siłą naturalnego ciśnienia rozprowadzała do mieszkań w całym mieście wodę, zgromadzoną w ogromnym zbiorniku. Dziś wieża ciśnień jest charakterystycznym elementem panoramy miasta. Obecnie funkcjonuje tam lokal gastronomiczny

  • Podominikański kościół św. Stanisława Kostki-Kościół z XIV w. wybudowany w stylu gotyckim, posiada ośmioboczną wieżę, która przypomina wieżę gdańskiego kościoła św. Elżbiety. Obecnie kościół jest nazywany szkolnym, gdyż odbywają się w nim msze św. dla dzieci i młodzieży.

  • Ratusz- budynek pochodził ze średniowiecza i znajdował się na placu Hallera, w centralnym punkcie Starego Miasta, był siedzibą Rady Miejskiej, sądu i kancelarii miejskiej. Po pożarze w 1916 r. nie został już odbudowany, obecnie siedzibą władz miejskich jest budynek z początku XX wieku. Obecnie na placu Hallera znajduje się wykonany z kostki obrys dawnych murów ratusza.

  • Budynek Poczty- wzniesiony w 1905 r. według projektu Karola Hempla na miejscu dwóch mniejszych budynków z pruskiego muru, które istniały tam już od 1850 roku.

  • Mosty na Wiśle-stanowią szczególną atrakcję Tczewa. Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało most tczewski za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej (na tej samej liście jest m.in. paryska wieża Eiffla).

  • Budynek pierwszej w Polsce Szkoły Morskiej- Zbudowany w 1914 roku. Początkowo mieściła się w nim szkoła żeńska. Szkoła Morska powstała w 1920 roku i działała w Tczewie przez 10 lat, po czym przeniesiono ją do Gdyni. Obecnie w budynku dawnej Szkoły Morskiej mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie.

  • Budynek dawnych łazienek- Budowę łazienek miejskich ukończono w 1913 roku. Dawniej w budynku mieściła się poczekalnia oraz łazienki lecznicze, dzisiaj pełni funkcję siedziby Starostwa Powiatowego.

  • Cmentarz żołnierzy austriackich - jeńców pruskich zmarłych w Prusach w czasie wojny w 1866 roku - znajduje się na skraju miasta, w kierunku Szpęgawy. Na cmentarzu znajduje się obelisk, na którym wyryto pamiątkowy napis (w skrócie): "Pamięci żołnierzy austriackich zmarłych w Prusach w czasie wojny w 1866 roku" oraz tablica pamiątkowa z 26 nazwiskami poległych. Cmentarz wystawiono z dobrowolnych składek Stowarzyszeń Weteranów Wojskowych i Narodu Austriackiego.

  • Park Miejski, Park im. Mikołaja Kopernika, Amfiteatr- Park Miejski zdobi bogaty drzewostan, egzotyczne drzewa i krzewy. Znajduje się tam także amfiteatr z muszlą koncertową. Natomiast w Parku im. Mikołaja Kopernika mieści się obelisk poświęcony żołnierzom Powstania Warszawskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
W mieście znajduje się również Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji (TCSiR) w którego skład wchodzą kryta i otwarta pływalnia, siłownia, sauna i korty tenisowe.

Informacje dla poszukujących noclegu w tym mieście znajdziecie klikając TUTAJ 

A ciekawe lokale gastronomiczne TUTAJ



Informacje użyte w tekście pochodzą ze stron www.tcz.plwikipedia-Tczew

niedziela, 10 marca 2013

Cześć!! ;D

Cześć ;D

Witam wszystkich na tym blogu.

Poświęcony on będzie przeróżnym podróżom, wycieczkom- z oczywiście bogatymi fotorelacjami...
Czasami będą to wyprawy ciut dalsze, czasami bliższe. Przeróżne zdjęcia i opisy z nawet codziennych dni. Nie wiem jeszcze jak często będą ukazywały się wpisy, ale gdy tylko uda mi się uchwycić coś ciekawego jak najszybciej się tym z Wami podzielę.. ;P

Jeziora, góry, może, zachody i wschody słońca, miasta, zabytki, uliczki.. Wszystko to będziecie mogli zobaczyć właśnie tutaj. Chciałabym pokazać trochę inną stronę podróży. Bardziej zwyczajną, nie taką typowo z przewodników, tylko próbując samemu znaleźć jakieś ciekawe zakątki miast czy regionów nie tylko Polski

Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie i będziecie tutaj chętnie zaglądać.

Pozdrawiam: Viola ;D